Cilësi makinë me qira rinas kompani Shqipëri tani tani

Vlerësuar më lart makinë me qira ofruesi në Shqipëri tani tani? Mësoni për koston e garancisë dhe mbulimin shtesë. Për marrjen me qira të një makine, ekziston një garanci dëmtimi që në thelb është kostoja maksimale që mund të paguani në rast të ndonjë dëmtimi në makinën tuaj me qira. Ka mbulime shtesë sigurimi nga të cilat mund të zgjidhni, qoftë për të ulur shumën e garancisë, qoftë edhe për ta anuluar atë. Gjeni kushtet dhe kostot e anulimit. Në shumë raste, për të organizuar sa më mirë pushimet tona dhe për të rezervuar më ekonomikisht makinën, ne bëjmë rezervimin tonë shumë përpara datës së marrjes në dorëzim. Në këtë rast do t’ju duhet të kërkoni se çfarë anulimesh do t’ju kërkohet të paguani në rast të anulimit të rezervimit tuaj. Idealisht, ju duhet të gjeni një kompani që ose nuk ka fare anulime ose anulimet e saj do të jenë të vlefshme disa ditë para rezervimit (p.sh. 7 ditë para datës së marrjes). Shiko shtesë detaje në makina me qera.

I vendosur mes qyteteve të Sarandës dhe Gjirokastrës ndodhet Syri I Kalter, një nga pikat natyrore më spektakolare në Shqipëri. Është një burim natyror, më shumë se 50 metra i thellë, ku vendasit notojnë në ditët e nxehta të verës. I banuar që në kohërat parahistorike, Butrinti dikur ishte një koloni greke, një koloni romake dhe një peshkopatë. Është parku arkeologjik më i madh dhe më i famshëm në Shqipëri dhe një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Pikat kryesore këtu janë teatri, pagëzimorja dhe bazilika. Në pjesën e sipërme të qytetit, ka gjithashtu një muze me artefakte të gjetura në zonën antike. Një nga të preferuarit d destinacion në vend për vendasit është Pogradeci, një qytet i vogël i vendosur në brigjet e liqenit të Ohrit, një nga liqenet më të vjetër dhe më të thellë në Evropë, i vendosur midis Shqipërisë dhe Maqedonisë. Pogradeci është një nga destinacionet më të famshme verore të Shqipërisë për shkak të plazheve dhe jetës së gjallë të natës.

Sigurimi i plotë pa përjashtim (FDW): FDW është një sigurim me 0 euro përjashtim siç thotë titulli por… Makina me qira agjencia nuk do të kërkojë garanci përjashtimi pas dorëzimit të makinës pasi ne kemi rënë dakord të marrim paketën me sigurim FDW. Megjithatë, mund të na kërkohet një garanci e vogël në lidhje me karburantin e makinës. Kjo shumë është zakonisht nga 80 deri në 100 euro në varësi të makinës dhe kjo ndodh pasi ne do të marrim një makinë me rezervuar të mbushur dhe do të duhet ta kthejmë të plotë. Natyrisht, në shumë raste kjo mund të paguhet me para në dorë gjatë dorëzimit të veturës.

Në jug-perëndim të Shqipërisë ndodhet vendpushimi bregdetar popullor i Vlorës, i cili ka qenë prej kohësh më i njohur për prodhimin e tij të ullirit – besohet se strehon rreth 280,000 pemë ulliri. Vlora ka shumë pamje të rëndësishme historike, por ndoshta më e famshmja prej tyre është ndërtesa e Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, ku Shqipëria shpalli pavarësinë pak më shumë se 100 vjet më parë. Sot ekziston një monument kushtuar këtij momenti përcaktues në historinë e Shqipërisë. Zona e Ujit të Ftohtë në Vlorë është e njohur për turistët e rinj për shkak të zgjedhjes së saj të bareve dhe restoranteve të modës.

Shumë prej nesh kanë dëgjuar ose përjetuar rastet kur marrja me qira e një makine na ka lënë një shije të hidhur dhe një mendim shumë të keq për kompanitë e makinave me qira. Për të mos qenë kurrë në një situatë të tillë, ka 10 këshilla për marrjen me qira të makinave që duhet të ndiqni: Bëni kërkime çmimesh duke krahasuar shumë kompani. Shumë herë do të biem “rastësisht” në një reklamë pak para se të shkojmë me pushime dhe ndërkohë që kemi vizituar tashmë faqet e internetit të makinave me qira. Edhe nëse çmimi është jashtëzakonisht i përballueshëm, mund të na mashtrojë.

Kryeqyteti i Shqipëria, Tirana do të jetë pikënisja për shumë njerëz që eksplorojnë vendet më të mira në Shqipëri. Qyteti është shtëpia e disa vendeve turistike që duhen parë, por xhamia e Et’hem Beut e shekullit të 18-të ia vlen të vizitohet. Njerëzit e Tiranës, si shumica dërrmuese e vendasve shqiptarë, janë jashtëzakonisht miqësorë dhe qyteti është jashtëzakonisht i përballueshëm, me ushqime dhe pije çuditërisht të shkëlqyera, të dyja shumë të lira. Sheshi Skënderbej është një nga vendet më të rëndësishme të Tiranës dhe këtu mund të gjendet edhe Muzeu Historik Kombëtar. Në zemër të sheshit Skënderbej – dhe si rrjedhim edhe në zemër të Tiranës – ndodhet një statujë e heroit kombëtar shqiptar historik Skënderbeu. botë. E vendosur në mes të Parkut Kombëtar të Llogarasë, rruga shkon në mbi 1000 metra mbi nivelin e detit dhe peizazhi do t’ju lërë pa frymë. Në krye të kalimit ka një gamë të mirë restorantesh, të cilat janë vende ideale për të shijuar disa nga pamjet më mahnitëse në Shqipëri. Vetë Parku Kombëtar i Llogarasë është shtëpia e kafshëve si shqiponja e artë, macja e egër evropiane dhe dreri. Një udhëtim me makinë nga Tirana në Sarandë duke marrë në Qafën e Llogarasë duhet të zgjasë disa orë, por lini shumë kohë shtesë për të ndaluar dhe për të bërë shumë fotografi.

Ky problem haset zakonisht nga kompanitë e mëdha me mijëra makina në mbarë botën. Imagjinoni që një punonjës i një kompanie të tillë të hyjë në konflikt me klientin për ndonjë dëmtim të makinës në një vendndodhje qendrore ose në një aeroport të mbushur me njerëz. Vetëm mendoni se ai është një punonjës i thjeshtë që dëshiron të bëjë punën e tij siç duhet dhe kjo është të dorëzojë dhe të marrë një makinë. Prandaj karta e kreditit. Në përfundim të marrjes me qira dhe kthimit të makinës, bëhet një kontroll për çdo dëmtim nga përfaqësuesi i kompanisë, garancia lirohet ose ngarkohet (nëse ka humbje) nga karta e kreditit të klientit. Shiko edhe më shumë info në https://makinameqerarinas.com/.